Välkommen Gäst. Var snäll och logga in eller registrera dig som ny medlem.
2026-04-19, 19:29:15
Ingen Avatar
Startsida Hjälp Kalender Galleri Arcade Logga in Registrera
Nyheter: MP's med Daniel Helldén i spetsen och S/V/FI i släptåg, krig mot moped klass 1 och uppåt i Stockholm med förorter, läs mer här --- >>--> http://www.scooterforum.se/forum/index.php/topic,1540.0.html

+  Scooter Forum
|-+  Övrigt
| |-+  Snackoteket
| | |-+  Sämst i test, typiskt...
0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne. « föregående nästa »
Sidor: [1] Skriv ut
Författare Ämne: Sämst i test, typiskt...  (läst 8072 gånger)
ljs-s
MC Scooter 800cc (Guru Medlem)
*****

Karma: 14
Antal inlägg: 316

Kör: Yamaha X-Max 250 ABS
Kör2: Kawasaki ER5
Hemort: Sundsvall



« skrivet: 2012-07-22, 15:12:31 »

Vissa gånger fungerar det bra att köpa billigaste saken, ibland inte. Och det här var en av dom gångerna som det inte var en bra ide att köpa den billigaste jag hittade.
Jag skulle ha en kylbox, gjorde ingen research innan, utan vi åkte bara ut och kolla på det lokala utbudet.
Efter ett par affärer så var det ÖoB som sålde billigaste kylboxen som både klarade 12v och 230v för 299 kr. Så långt var allt bra.

Hittade det här testet av min kylbox som säger det mesta:
http://www.icakuriren.se/Documents/Tester/elboxar.pdf

Tabellerna säger:
Pris
Storlek
Vikt
Lägsta temp uppmätt
Temp efter 3 timmar utan ström
Vad var positivt
Vad var negativt

Ljudvolymen, ja om du tänker dig en gräslippare, fast en modern Honda eller nått. Ungefär lika störande som den låter den. Fruktansvärt jobbig att vara i närheten av.
Kylan, ja inte blir det speciellt kallt i den iaf.
Locket, ja det kan jag leva med.

Jag är både lite snål och lite miljömedveten. Vilket betyder att jag ville ju inte slänga den och köpa en ny.
Så jag skruvade isär nederdelen. Isoleringen i den bestod av 6 mm cellplast... 6mm...
Jahapp, tog ett gammalt liggunderlag, det var 10mm tjockt. Kapade till och limmade ett extra lager liggunderlag utanpå kylboxen. Såg fördjävlig ut, så jag döljde det med lite svart gaffa-tejp.
Nu var det lite kallare i den.

Men ljudvolymen gjorde att man verkligen drog sig för att använda den.
Så jag skruvade isär locket med all elektronik i. Visade sig att motorn inte satt fast skruvad, utan endast låg på rätt plats genom frigolit. Vilket gjorde att motorn stuttsade kraftigt mot plasten och skapade det härliga ljudet...
Hittade 2 skruvar, 4 brickor och 2 gummipackningar som jag satt fast motorn och la gummipackningarna så vibrationerna inte skulle spridas.

Ahhh mycket tystare, nu lät den mer bara som en arg geting när fläkten snurrade i 90.000 varv per minut (vetenskapligt uppskattat Smiley
Luftintaget bestod av en 3-4 mm bred springa som gick ett varv vid fläkten, den lilla luft som kom ut var väldigt varm.
Kapade bort plasten för fläkten och borrade lite snygga extra hål. Varven gick ner på fläkten och nu kom det rejält med luft från den som även vart mycket kallare. Den vart tystare men ändå störande.

Steg 2 för fläkten vart att först sätta dit en fläktregulator. Jag hittade fläktregulator i en låda, men den var gjord för datorer som har en jämn 12v spänning och inte en bil som kan ha 14.4v eller vad det är.
Så jag satt dit en 7812 spänningsregulator, den behöver ju såklart kylning. Hittade en gammal cpu kylare (sitter på locket på bilden längst ner), borrade genom ett 2.5mm hål och tog fram M3 gängtappen så jag kunde skruva fast spänningsregulatorn.
Nu har jag stabil 12.0v spänning hela tiden, så då kapade jag fläktkabeln och kopplade in både spännings och fläktregulatorn framför fläkten.
Oj vilken skillnad, istället för 14.4v så kunde jag steglöst ställa ner den till 7v.

Eftersom fläkten snurrar saktare måste jag ju se så inte något blir överhettat, speciellt peltier elementet som är den som skapar kylan.

Den fungerar så att den ena sidan blir varm och den andra kall. Och ju mer du kyler den varma sidan, desto kallare blir den kalla sidan.
Men efter 1 timmes drift så var det inga problem, den varma sidan låg mellan 35-40 grader så det vart godkänt när jag körde fläkten på 10v samt att ljudvolymen är helt ok.
Den kalla sidan låg på runt 2.5 grader så det är ju bra.

Ja så här ser slutresultatet ut:

Inte världens vackraste men den funkar ju Smiley
Från sämst i test till... inte lika dålig utan att det kostade mig mer än lite skrot som låg här hemma Smiley
Loggat

-----
Finns det någon scooter åkare i Sundsvall som är sugen på att åka en tur så hör gärna av dig.
Stig45
MC Scooter 400cc (Senior Medlem)
****

Karma: 10
Antal inlägg: 151

Kör: Yamaha Beluga -92
Kör2: Vespa Touring -60 (fn i småbitar..)
Kör3: ..och en massa annat 50-1200cc
Hemort: Småland



« Svara #1 skrivet: 2012-07-22, 16:28:20 »

Du har alltså själv gjort det du inte betalade för vid köpet
Loggat
ljs-s
MC Scooter 800cc (Guru Medlem)
*****

Karma: 14
Antal inlägg: 316

Kör: Yamaha X-Max 250 ABS
Kör2: Kawasaki ER5
Hemort: Sundsvall



« Svara #2 skrivet: 2012-07-22, 17:42:12 »

Du har alltså själv gjort det du inte betalade för vid köpet
Hehe ja det skulle man kunna säga. Och i efterhand hade jag gärna betalat nån hundring extra och fått en bättre kylbox på engång eftersom jag stod ut med den i runt 2-3 år innan jag vart tillräckligt irriterad för att modda den. Men det är ju så lätt att vara efterklok Smiley
Loggat

-----
Finns det någon scooter åkare i Sundsvall som är sugen på att åka en tur så hör gärna av dig.
tomas
Admin-tomas
MC Scooter 800cc (Guru Medlem)
*****

Karma: 16
Antal inlägg: 3405

Kör: Bmw c650gt
Hemort: Stockholm, NV om.



Hemsida
« Svara #3 skrivet: 2012-07-24, 15:40:33 »

Trevlig mod som helt klart förbättrat funktionen.


-Tomas
Loggat

Those are my principles. If you don't like them I have others Wink

Groucho Marx.
Sidor: [1] Skriv ut 
« föregående nästa »
Gå till:  


Logga in med användarnamn, lösenord och önskad sessionslängd

Drivs med MySQL Drivs med PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines Giltig XHTML 1.0! Giltig CSS!
Sidan skapades på 0.13 sekunder med 22 databasfrågor.