För nyfikna var jag ute och körde Hondas nya Integra idag. Har själv inte så jättemycket "skoter" vana men väldigt mycket motorcykel mil bakom mig. Körde för någon månad sedan deras motorcykel variant utav samma koncept och tyckte den var mer än lovligt tråkig! Funkade utmärkt och med smarta lösningar men som sagt fruktansvärt tråkig. Med den erfarenheten var jag inte speciellt sugen på att provköra Integran men säljaren övertygade mig om att prova.
Känslan med automat och dubbelkoppling är (iaf för mig) en minst sagt annorlunda upplevelse. Har visserligen kört många bilar med samma funktion och inte riktigt gillat det. Men med hoj var det en speciell känsla. Det första var att jag letade efter koppling när jag skulle stanna, fick kämpa mot mina "ryggmärgs" funktioner för att få in att det inte behövdes. På en CVT känns det på något sätt mer naturligt att inte ha koppling. Kanske är för att det finns en rätt kraftig motorbroms som gör att det känns så knasigt?
Gillade som sagt inte alls upplevelsen i början. Körningen blev lite ryckig och "onaturlig". Provade de olika kör lägena som finns D (drive) S (sport) och manuell. Sport läget kändes om möjligt ytterligare lite knasigare. Det gjorde att växlarna hängde kvar på högre varv och att den växlade ner mer omgående vid gaspådrag.
Började köra helt på D utan att bry mig om att växla manuellt osv. Körde ut från stan och letade upp lite krokiga vägar. På vägen dit började jag vänja mig lite vid hur hojen uppför sig, när den växlar osv. Tycker att det känns ok och chassiet på hojen är relativt stabilt och fint. Väl framme vid lite roligare vägar börjar jag tycka växellådan funkar ännu bättre. Har kommit på att om man kör på vanl D läget och vill man ha lite extra kraft kan man ju bara trycka på knappen för nerväxling och vipps så har man mer kraft.
Tempot ökar lite och hojen funkar verkligen skit bra! Riktigt rolig att svänga med och vxl systemet gör att hela upplevelsen får lite extra krydda. Kommer ikapp ett gäng med sporthojar och hojen håller med lätthet samma tempo (eller högre) som dom och det utan att varken fjädring eller chassie börjar protestera!
Jag kör om sporthojsgänget och vänder kosan tillbaka till handlarn. Hojen går med lätthet på motorvägen och fartresurserna räcker mer än väl till för motorvägsfart

Summan av min provkörning är att jag tycker Hondas nya "koncept" är helt ok. Finns dock några saker som jag inte lyckades vänja mig vid. Den värsta är nog att vid kökörning (låg hastighet) lider hojen av samma sjuka som många andra insprutningshojar. Den är väldigt on/off när man går av resp på gasen. Detta resulterar gärna i ett ryck som jag är i det närmaste är allergisk mot! Vet utav gammal erfarenhet att en powercommander brukar kunna råda bot på detta problem. Dock med lite ökad bränsleförbrukning som minus.
Retade mig även lite på att backspeglarna satt på styret. Kändes som man fick luta sig bakåt för att kunna titta i dom.
I övrigt var upplevelsen mycket positiv. Skulle nog tom kunna tänka mig att köpa en. Fast 95k är enligt mig i mesta laget (men en T-Max kostar ju över 100k och en GP800 ligger på 110k).
4,5 av 5 möjliga
