Nu blev jag nostalgisk

Under moppetiden var det några gamla vrak jag hade och mekade med, men efter idogt tjatande på min stackars pappa så fick jag en splirrans ny fin blå Puch M50 Racing.
Kommer ihåg att den hade en fjäderspänd plugg i insuget som gick relativt enkelt att ta bort och sätta tillbaka, blev ingen jätteskillnad i fart men lite hände i alla fall.
Från,
http://www.mo-ped.se/tv/puch75.htm
1975 - M 50 Racing.
Racing släpptes ut på den svenska marknaden 1974 och blev något av en sensation. På flera håll i landet såldes den slut på kort tid och Vi kunde inte just då få hit fler exemplar. Men år finns den i tillräcklig mängd, så att alla som vill ha den ska kunna skaffa den! Den är konstruerad som en lätt mc och flera av detaljerna är hämtade från Puchs 125- kubikare (som inte säljs i Sverige).
Det gäller bla vaggram, bromstrummor, baksving och bensintank. Racing har också varvräknare, fartvindskyld motor och en cylinder med extremt stora kylflänsar. Bakre stötdämparen kan ställas in i tre lägen för olika hårdhetsgrad. Färgen heter Racing blå.
Tekniska data:
Motor Fartvindkyld 1-cyl. 2-takt. Cylindervolym: 48,7 cc.
Kompressionsförh. 5,3:1.
Effekt: 1 hk (0,74 kW) vid 4000 v/min.
Vridmoment: 0,24 kpm vid 3000v/min.
Förtändning: 1,8 mm f.ö.d.
Bränsleblandning: 1:25-4%olja.
Koppling: Flerskivig lamellkoppling i oljebad.
Växellåda: 3-växlad fotmanövrerad.
Belysning Bosch RB1 6 V 15-3/5 W
Däckdimension: Fram 2,50x17, bak 3,00x17.
Fjädring: Teleskopgaffel fram, svängarm bak med fjäderben.
Bromsar: Fullnav, total bromsarea 140cm2.
Vikt med full tank 86kg.
-Tomas
Edit in,
Och nog ser Puch Maxi KK ut att "platsa" tycker jag 