Är det bara jag som på sista tiden som sett mer rondeller där man byggt upp mittpartiet på höjden så att man inte kan se över rondellen för att på ett bra sätt kunna bilda sig en uppfattning av trafiksituationen innan man ger sig in i den?
Som jag ser det borde man inte ha något som är högre än att man kan se rätt över för bästa möjliga säkerhet.

Äldre artikel i ämnet,
Smyckade rondeller trafikfaraRapport
Publicerad 4 maj 2009 - 09:50
Uppdaterad 4 maj 2009 - 09:53
Ivern att smycka och skapa konstnärliga rondeller är en trafikfara. Vissa rondeller kan vara dödsfällor.
-Skulle man bli trängd i en rondell mot vass kant, ett granitblock eller ett träd som planterats där är det förödande, säger Per Johansson, Moped- och mc-branschens riksförbund.
Konstnärliga skräckexempel
Upphöjda rondeller och hög växtlighet begränsar sikten och många rondeller är smyckade med stora stenbumlingar och metalldekorationer.
-Det är nästan vanligare med skräckexempel än med bra exempel, säger Per Johansson.
Varje år skadas flera hundra personer i samband med olyckor i rondeller. Oftast rör det sig om lindriga skador men vissa rondeller kan vara dödsfällor.
-Utmärkande för en farlig rondell är där man stoppat in stora stenbumlingar eller metalldekorationer säger Susanne Gustafsson på NTF, Nationalföreningen trafiksäkerhetens främjande.
"Skadorna inte så allvarliga"
Kommunerna engagerar ofta landskapsarkitekt eller konstnärer för att smycka rondellerna.
-Rondeller ska se estetiskt tilltalande ut men säkerheten går först och utsmyckningen som nummer två, säger Annika Feychting, gatuavdelningen Huddinge kommun.
Trots vassa stenar och betongklumpar i rondeller anser Annika Feychting att skadekonekvenserna inte blir så allvarliga eftersom hastigheten på fordonen är låg.
Lena Allerstam
Thomas Jonasson, Rapport -Tomas