Scooter Forum

Övrig Motor => Motor allmänt => Ämnet startat av: mieri skrivet 2012-07-13, 16:18:53



Titel: Idag är det fredagen den....
Skrivet av: mieri skrivet 2012-07-13, 16:18:53
13:e,

Och när jag gick in i förrådet i morse för att hämta något vad det nu var i frysen så upptäckte jag inte det direkt men när jag väl var på väg ut..
Så tänkte jag ? hmm här är det nnågonting som  inte står rätt till. Sonens crossmotorcykel?( ej Enduro med lysen & sånt) Borta!
Perfa, j-a skit osv...  Helt enkelt är den någon /några som förmodligen inatt kanske tidigare nån gång denna vecka  baxat ut den låsta Suzuki RMZ-08 - 4-taktare som inte rullat en meter sedan förra hösten pga tidsbrist. Tjyvj..lar. Jag hatar dom som inte kan skilja på sitt å mitt.
Dom som gjort det har varit lite halvvågade med tanke på läget,grannar osv.

Jag kommer inte just nu på så många ledtrådar men kopplingskåpan är relativt sprittny, piratdito . Dvs det är en "no-name" kåpa.
Framskärmen är lite sne. Mc:n är inte alls i toppskick på något sätt , Gul förståss med lite dekaler här & där. Bakdäcket (var) i alla fall relativt nytt.
Främre avgaskröken, den som är gjord av titan har en halvstor intryckningsskada framtill. Sitter även en timränare i framkant på någon sida av tanken har jag för mig. Spelar kanske ingen roll men den stod tror jag på nånting mellan 5 & 15 timmar då.
Tips mottages.

Jag är INTE vidskeplig.

Inte så muntra hälsningar  //  FJS Mieri


Titel: SV: Idag är det fredagen den....
Skrivet av: Hannu skrivet 2012-07-13, 23:39:37
Fy vad trist !!!
Upptäckte själv idag att någon norpat tre kåpor som jag hade liggande framför garaget.
Kåporna tillhör en moped, Yamaha Aerox, som jag håller på att fixa lite med.
Dom orkade tydligen bara ta dom mindre kåporna, dom stora delarna finns kvar.

Känns nästan värst att någon som inte ska ha dom har tagit dom.
Den ekonomiska förlusten är mindre kännbar än den mentala.
Hoppas att du kan få tillbaka cykeln, jag har dock inget hopp om mina kåpor, inte ens någon ide att anmäla förlusten.

Inte heller vidskeplig...men.....

M.V.H

  /Tobias


Titel: SV: Idag är det fredagen den....
Skrivet av: Peter Björkdahl skrivet 2012-07-14, 10:50:05
Jo, jag tror att sommarlov får en del uttråkade ungar att göra hyss som detta. För dryga tio år sedan så försökte de stjäla min XT400 men lyckades inte. Vad gör de då? Skruvar av tanklocket och eldar upp den!

Finns det inget plats där de brukar köra mopeder som t ex ett grustag eller liknande i närheten där eu bor? Där kanske de använder den?

//Peter Björkdahl


Titel: SV: Idag är det fredagen den....
Skrivet av: Hannu skrivet 2012-07-14, 16:44:39
Ja, man kan alltid spana lite.
Tyvärr är det väl svårt att hävda att dom är mina "bortom allt rimligt tvivel", och då är det ju kört i alla fall.
Men lite surt är det att man inte får ha prylarna i fred.

M.V.H
  /Tobias


Titel: SV: Idag är det fredagen den....
Skrivet av: tomas skrivet 2012-07-17, 20:27:07
Trist,
Och det finns normalt sett inget som är kul med att försöka få en rimlig ersättning ur försäkringsbolagen heller till råga på eländet.


-Tomas