Scooter Forum

Scooter Relaterat => Trehjuliga Scooters, => Ämnet startat av: Medic69 skrivet 2012-07-11, 10:37:26



Titel: "bagage skuffen¨
Skrivet av: Medic69 skrivet 2012-07-11, 10:37:26
Ska inte bagage å saden vara späöade nör nyckel e urtage el måste man koda om på nytt??


Titel: SV: "bagage skuffen¨
Skrivet av: Crux skrivet 2012-07-11, 11:44:25
Hej
Undrade samma sak själv, läste då i manualen att förvaringsutrymmena är bara spärrade då styrlåset är låst
Styrlåset låses genom att styret är riktat ca. 45 grader åt vänster, då kan du vrida nyckeln mot dig till låsläge två och ta ut den. Då är bagageutrymmena låsta och spärrade. Lägger du i handbromsen i detta läge, spärras även den.


Titel: SV: "bagage skuffen¨
Skrivet av: Medic69 skrivet 2012-07-11, 20:42:10
Tackar för tipset  :scooter:


Titel: SV: "bagage skuffen¨
Skrivet av: bliss skrivet 2012-07-12, 09:41:01
Riktigt så är det väl inte. När nyckeln är i läget där du kan ta ut den men ännu inte har aktiverat strylåset så fungerar ej knapparna för att öppna bakluckan resp sadeln. Så är det iaf på min mp3 500, glömmer hela tiden bort att öppna luckan innan jag stänger motorn så jag får ofta vrida upp nyckeln från "helt-av-men-innan-styrlås" till läget "innan-tändningen aktiveras".


Titel: SV: "bagage skuffen¨
Skrivet av: Crux skrivet 2012-07-12, 13:41:45
Hej Bliss
På min går det att använda knapparna på styret för att öppna bagaget om jag tagit ut nyckeln i första läget innan styrlåset. Om jag däremot tagit ut nyckeln styrlåsläget, så krävs det att jag vrider om nyckeln till spänning för att få upp bagaget.


Titel: SV: "bagage skuffen¨
Skrivet av: bliss skrivet 2012-07-12, 22:29:43
Äsch, det var ju jag som hade fel  :surrender:

Det där lilla distinkta klicket precis efter off (då knapparna är satta ur spel men styrlåset inte är låst) -- då går det inte att plocka ut nyckeln! Man måste fullfölja låsningen för att få ut nyckeln, så du har helt rätt Crux.