|
Titel: Hur långt håller en scooter motor? Skrivet av: cs skrivet 2012-07-09, 17:20:16 Är 2000mil långt för en Yamaha Majesty 250?
När servar man en scooter? Kostnad? är det dyrt? Är 1500mil på en piaggio långt eller kommer den att rulla många felfria mil till? :help2: Titel: SV: Hur långt håller en scooter motor? Skrivet av: Hannu skrivet 2012-07-11, 13:29:39 Hej.
En modern fyrtaktsmotor har som regel mycket lång livslängd om man sköter den enligt instruktionerna. Det vill säga inte maxbelastar den innan den är varmkörd, samt att man sköter framförallt oljebytesintervallerna. Jag undantar till exempel Briggs & Strattons mindre motorer (gräsklippare mm), som är en väldigt undermålig motorkonstruktion. Dock så går dessa motorer relativt få timmar per år, vilket gör att de lever i många år. Dessa motorer är stänksmorda, och saknar oljefilter, samt har grova marginaler på gjutna detaljer. Detta har man kompenserat genom att ta ut en mycket låg effekt i förhållande till cylindervolymen. När vi körde dessa motorer i kontinuerlig drift i försvaret så uppstod många problem som kan relateras till att dom inte är byggda för det. Men en scootermotor har en betydligt bättre konstruktion, som vilken motorcykel som helst. Smorda lager, filtrerad olja och fina toleranser. Jag tror snarare att det farligaste för livslängden är att det slarvas med service, samt att man förvarar den i dålig miljö stora delar av året. Oljan bör bytas innan man ställer undan den för vintern, på så vis slipper du förvara den med olja som kan innehålla till exempel fukt. Bromsvätskan bör bytas med några års intervall, och detsamma gäller kylvätskan eftersom systemet inte är helt slutet. Förvaringen bör ske i ett utrymme där temperatursvängningarna inte medger att kondens bildas. Serviceintervallerna är säkerligen olika. Jag har en Yamaha X-max, och där är det 400 mils serveiceintervall (oljebyte bland annat), och mycket enkelt att serva själv. Lämnar du in den kostar ca en tusenlapp, men du gör det själv för ett par hundra, lite mer när det är dags för luftfilter. Drivremmen ska bytas vid 2000 mil tror jag, och så finns det en ventiljustering med ungefär samma intervall, och den servicen är naturligvis lite dyrare. Men kolla lite vad det är för specifika intervall för den modell du tänker skaffa, och hör gärna med din lokala handlare vad servicen kostar, dom brukar vara hjälpsamma. Själva körningen med en motor som har fräsch olja, och som är varmkörd, ger ett mycket lågt slitage. Jag skulle mer gå på den allmänna uppfattningen om skicket på scootern, och intrycket av ägaren, än på miltalet. Motorn borde vara det minsta problemet på en scooter som har skötts på ett bra sätt, då är hjullager, bromsdetaljer och fjädrande delar i chassiet mer utsatta. Det är i alla fall mina tankar, men jag är naturligtvis öppen för funderingar kring detta, det är alltid lärorikt att diskutera dessa värderingar. M.V.H /Tobias |