|
Titel: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-21, 10:43:36 Undrar om det finns nån som har bytt ruta eller kommit på nått knep för att få mindre ljud av rutan på sin Yamaha X-max? :help:
Åkte nyss 20 mil på min 2011, jag är runt 180 och det vart ett himla liv i hjälmen. På min andra naken hoj är ljudet betydligt mindre besvärande. Fick stanna och köpa öronproppar på en mack för att kunna fortsätta. Vart bättre om man sjönk i hop bakom rutan efter sträckte på sig så man kom ifrån vinden som rutan riktar mot hjälmen. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-21, 19:52:16 Finns ju vissa som har som en spoiler på sin ruta, kanske nått som fungerar?
(http://shop.touratech.se/resizer/resizer.php?i=01-040-1340-0_1.jpg&w=600) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: TMax500 skrivet 2011-07-21, 21:44:51 Min TMax har likande problem. Hade jag varit 1,60 hade jag suttit i lä bakom rutan. Hade jag varit över 1,80 hade jag suttit med vinden mera "rent". Nu är jag 1,73 och har alla luftvirvlar runt skallen.
Jag kör med en sådan här http://shop.heroblobs.co.uk/products/aero-trim (http://shop.heroblobs.co.uk/products/aero-trim) Det ger en viss förbättring. Den flyttar luftströmmen en bit uppåt och minskar brus och turbulens kring huvudet. Alternativet är en ny ruta, har provat Givi (på en TMax) och den är bättre än Yamahas egen ruta. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-21, 21:58:08 Den såg inte så tokig ut, £45.
45 British pounds = 463.586204 Swedish kronor enligt google. kommer du ihåg vad frakten gick på ungefär? (http://cdn.shopify.com/s/files/1/0008/4342/products/aero_2_large.jpg?100162) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: TMax500 skrivet 2011-07-22, 09:43:25 £ 6, dvs £ 51 för rubbet. Levererades på någon vecka, vill jag minnas. Monterades på någon timma. Det är inte svårt, egentligen, men lite pilligt och man måste göra rätt i och med att man borrar i sin befintliga ruta. Inte kul att mäta/borra fel då... :)
Läs eventuellt (om du har lust) inläggen http://blogg.mcforfun.se/#post9 (http://blogg.mcforfun.se/#post9) om tester med visir och silvertejp(!) och http://blogg.mcforfun.se/#post11 (http://blogg.mcforfun.se/#post11) om Aero-Trim. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-22, 12:33:02 £51 lät inte så farligt.
Vill inte igentligen byta rutan heller, den ser ju rätt ok ut som den är så man vill ju inte sätta på nån jätte ruta direkt. Så det där kan nog vara rätt lösning för mig. Lite jobbigt att man behövde borra, tyckte det såg ut som den satt fast klämd. Men bättre det än att hjälmen lever om som tusan. Jag tror du har övertalat mig, får nog slå till. Tack för tipset :) :gj: Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-22, 15:28:47 541 sek slutade notan på med dagens växelkurs.
Hoppas den hinner komma nästa vecka så man kan montera den och testa :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: TMax500 skrivet 2011-07-22, 22:15:55 Om jag minns rätt (är på landet nu och har inte tillgång till monteringsanvisningen)...
så kunde man nöja sig med att fästa Aero-Trim med dubbelhäftande tejp (som var monterat på prylen). Men jag vill fästa den lite bättre än så och använde även de medsända skruvarna/muttrarna. Rätt eller fel, så var det mitt val då. Kanske hade tejpen räckt till? Om jag minns rätt, alltså! :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-23, 10:30:40 Fäste du den så högt upp det gick i mitten bara? Eller fick du testa dig fram?
Ja när man väl fäster den så känns det som att man måste skruva fast den. Tveksam på dubbelhäftande i regn och motorvägsfart efter ett tag... Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: TMax500 skrivet 2011-07-23, 10:48:17 Efter mitt improviserade och högst ovetenskapliga trixande med ett visir och silvertejp (se ena blogginlägget) så tyckte jag att jag fick bäst effekt - för min hoj och min längd - med en spoiler några centimeter ned från max höjd. Men det kan vara olika, förstås.
Visirtestet duger ju egentligen inte helt, visiret har ju rimligen andra aerodynamiska egenskaper än spoilern. Men det gav ändå en indikation och tog max en halvtimma, alles included. Jag tyckte också att jag fick bäst verkan genom att inte justera spoilern "maximalt upp mot vinden" utan ha den lite mer sluttande, så att den följde vindrutans linje något mer. Men det kan du justera efter eget tyckande. Det finns ju en massa skruvar och muttrar (lite för många...) för finjustering av angreppsvinkeln. En halvtimma på en 90-väg med ett par fast nycklar i bagaget så finner du nog din egen optimala vinkel. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-23, 22:44:46 Gjorde ett test idag.
Min ruta ser likadan ut nertill som rutan på den gula hojen på bilden ovanför, att det finns ett form av luftintag längst ner i mitten av där den transparenta rutan slutar. Nån som vet vad det är tillför? Rutan kanske immar igen annars? Ja hur som helst så testade jag att täcka för den med en kartongbit och lite tejp, sen tog jag en test tur. Körde en bit och sen rev jag bort den och körde en bit till som jämförelse. Jag fick betydligt mindre turbulens runt hjälmen med kartongbiten för hålet ??? Ljudet vart dock ungefär detsamma. Får se hur man ska lösa att täcka hålet på ett snyggt sätt. Biltema hade en svart svamp, kanske kan försöka skära till en liten bit under rutan längst ner så det inte syns så mycket. (Det är svart bakom rutan på min) (http://www.biltema.se/ProductImages/82/large/82-623_l.jpg) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-24, 17:59:09 For på biltema idag och köpte svampen och satt igång.
Tog lite bilder så kanske det kan hjälpa nån annan oxå :) Först måste man ta bort plastkåpan som går över rutans skruvar. Först dom övre 2: (http://www.foljmed.in/xmax/1.jpg) Den 3:e sitter under den svarta plastbiten med Yamaha märket på. Den tar man bort ifrån baksidan. Klämde ihop metallbågen och tryckte den samtidigt emot mig när jag stod framför hojen. (http://www.foljmed.in/xmax/2.jpg) Och där hittar man den 3:e skruven: (http://www.foljmed.in/xmax/3.jpg) Var rätt packat med grejer där under :) Bland annat en 4 polig kontakt som inte gick nånstans... Är den till det valbara 12v uttaget tro? Rutan sitter nu bara i 6 plast skruvar som tydligt syns vid sidan av rutan, när man står där. (http://www.foljmed.in/xmax/4.jpg) Klippte till en bit av svampen, och satt dit bakom rutan. Det ser lite snett ut på bilden, men det är rakare i verkligheten. Däremot så vart det jobbiga fettfläckar i form av fingeravtryck när jag höll på den, såg jag ju självklart inte förens efter jag satt dit den igen :BangHead: (http://www.foljmed.in/xmax/5.jpg) Och resultatet vart samma som testet med kartongbiten, mindre turbulens runt hjälmen, men samma ljudnivå. Kan ju hoppas man får spoilern till veckan så får man montera och testa den med :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: tulle skrivet 2011-07-24, 23:14:54 Har precis införskaffat mig en X-max 250 också och undrar om någon vet artikelnumret till den högre ruta som Givi ska tillhandahålla. Hittar inget på Duells hemsida. Står enbart till T-max. Avser årsmodell 2011.
Tacksam för andra tips som kan vara bra att veta också om modellen. Mvh. Thomas Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-25, 09:21:48 Antar att du menar 446DT?
Den är 30 cm högre än orginal. Du hittar alla Givis tillbehör till X-maxen på länken nedan. (http://www.givi.it/My-motorcycle/?ma=YAMAHA&mo=X-MAX-125-250-10) Dom har även en ruta som det går att höja och sänka genom snabb fästen. Såg smart ut. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: tulle skrivet 2011-07-26, 09:43:45 Tack för tipsen men länken verkar tyvärr inte funka. Jag hämtade ut min nya maskin igår och har bara hunnit köra 2 mil än men jag märkte att turbulensen när man kom upp i cirka 80 känns av. Då jag är ganska lång 193 cm så behöver jag nog få upp rutan en hel del för att det ska fungera. Annars måste jag säga att det är en underbar maskin att köra. Efter att ha kört sportmaskiner för cirka 15 år sedan så blev det ett återfall med en scooter nu. Underbart att bara gasa och bromsa och att sitta upprätt.
Thomas Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-26, 10:25:18 Hehe nytt försök med länken :)
http://www.givi.it/My-motorcycle/?ma=YAMAHA&mo=X-MAX-125-250-10 (http://www.givi.it/My-motorcycle/?ma=YAMAHA&mo=X-MAX-125-250-10) Jag har även en naken hoj men x-maxen är väldigt mycket skönare att köra. Gillar den betydligt bättre. X-maxen är 5 kg tyngre i verkligheten, men upplevs lättare och enklare att hantera. Samt last förmågan, en handske är väl det jag får plats med under sadeln på den andra, medans X-maxen lastar rejält mycket :) Enda negativa är rutan, jag har inte så mycket turbelens kvar efter jag satt igen luftintaget som jag beskrev på sida 1, men ett jädra oljud i hjälmen. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: tulle skrivet 2011-07-26, 23:24:00 Tack för länken. :)Ska bli intressant att höra hur det kommer att gå för dig med din extraruta från England. Ska titta runt lite på de olika alternativ som erbjuds. Finns det fler X-max förare som har gjort olika lösningar månntro?
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-29, 15:49:47 Ingen spoiler än... Får den väl nästa vecka då hoppas jag.
Därimot fick jag mitt GPS fäste idag :D (http://accessories.yamaha-motor-europe.com/files/images/EU/2010_ACC_BLT_37P-W0779-0000_003a_HR.jpg) Tyckte det såg smidigt ut, har redan en Tomtom rider som skulle passa på den. Blir till att meka lite i helgen då :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: SuperMek skrivet 2011-07-29, 16:25:59 Berätta gärna mer om det där GPS-fästet! Vilken är det, kostar, handlat var, och extra bild hur det hela ser ut.
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-30, 10:38:32 Fästet är ett yamaha orginal, yamaha sverige har inga tillbehör som man kan se på hemsidan, men därimot på den europeiska hemsidan:
http://www.yamaha-motor.eu/eu/accessories/?productCode=XMAX&redirect=false (http://www.yamaha-motor.eu/eu/accessories/?productCode=XMAX&redirect=false) Hittar man nått där så är det bara att ta artikel numret och gå in till närmaste ställe som säljer yamaha och beställa. Gav runt 680 kr för fästet har jag för mig, tyckte jag var helt ok med tanke på att ett RAM fäste ligger ju ungefär i samma prisklass. + att yamaha fästet är mycket snyggare :) Känns väldigt gediget i svart lackerat stål. Man får med instruktioner om hur man monterar och det ser inte direkt svårt ut. Får även med snabbfästen för 12v som finns färdig draget bakom plasten på xmaxen, bara jacka in och koppla till din GPS. Det står att den passar till Zumo och Tomtom rider, men i verkligheten passar den nog alla om man är lite händig med att göra en enkel adapterplatta. Ska ta en bild på själva fästet löst så förstår ni vad jag menar. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: SuperMek skrivet 2011-07-30, 14:16:54 Kanon, tackar! Perfekt, just ett sådant fäste bara måste jag beställa.
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-07-30, 15:53:39 Nu är fästet på plats!
Var lite pilligare än jag trodde. Sen stämde inte beskrivningen till 100%. Men man kunde lista ut hur man skulle göra. Så här ser själva fästet ut för den sidan som ska hålla i gps:en: (http://www.foljmed.in/xmax/gps2.jpg) Och som ni ser är det ju enkelt att göra en adapter eftersom det finns så många skruvhål att välja mellan, om man har en gps som inte passar. Man fäster den i styrets 4 bultar, den sitter väldigt bra när man har satt fast den. Och som ni ser behöver man en väldigt kort mejsel för att skruva åt fästet för gps:en eftersom den är U formad. Jag hade en liten bits mejsel som ser ut som ett spärrskaft. (http://www.foljmed.in/xmax/gps5.jpg) Det står att man måste kapa i både övre och nedre delen av plasten som går runt styret, men det är fel. Det räcker med övre delen. Jag använde mig av en väldigt liten bågsåg och en fil för att få det snyggt. (http://www.foljmed.in/xmax/gps6.jpg) Även den silverfärgade plast kåpan över styrets fäste behövdes kapas till, pinnen under yamaha märket fick man kapa bort. Efter det satt den inte riktigt lika snyggt som innan, den glipar nån mm längst ner mot sadeln. Men det syns knappt, man får anstränga sig för att se det. (http://www.foljmed.in/xmax/gps4.jpg) Och så här vart det: (http://www.foljmed.in/xmax/gps1.jpg) Lite pillrigare än tänkt för att få till det men det tog inte så himla lång tid ändå. Jag vart nöjd med resultatet :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-03, 21:41:49 Nu har jag fått spoilern :)
Var lite pyssligt att mäta så man fick den i mitten, men med hjälp av en A4 gick det bra. Själva kvaliten på spoilern var väl ok, inget mer än så. Den ser helt ok ut om man inte tittar jätte noga. Hann bara montera den och testa en snabbis. Innan jag monterade den så kände jag med handen medans jag körde vart vinden träffade mig, och den träffade runt 5-10 cm nedanför hjälmen. Och nu när jag testat med den så träffar vinden dom översta 5-10 cm av hjälmen. Så det vart stor skillnad på så vis. Ljudet vart bättre i hjälmen. Vart stor skillnad när jag testade att vinkla om den, så det krävs några test repor innan man hittar rätt vinkel. Skulle väl säga att jag vart nöjd med resultatet, men bäst vore ju om man hade varit 170 lång, då hade vinden gått helt över. Men värd pengarna var den helt klart. (http://www.foljmed.in/xmax/spoiler1.jpg) Själva rutan på xmaxen verkar lite klen för spoilern, för den började flexa 5 cm upp och ner när man kom upp i 100 km/h, och det skapade lite turbulens kring hjälmen. Men det blåste när jag åkte idag oxå. Återkommer när jag testat mer. (http://www.foljmed.in/xmax/spoiler2.jpg) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: tomas skrivet 2011-08-09, 21:11:10 Hej tulle och Välkommen till ScooterForum! :welcome:
--- @ljs-s , :good: -Tomas Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: TMax500 skrivet 2011-08-09, 23:24:00 Du satte alltså spoilern upp och ned? Blev det bättre så?
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-10, 08:17:13 Du satte alltså spoilern upp och ned? Blev det bättre så? :sad5: ehm... ops :) Hehe ja, det funkar faktiskt riktigt bra. Hehe kanske får testa att vänta den nån dag och testa åt andra hållet istället :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-12, 21:17:58 Nämde tidigare efter jag satt dit spoilern att rutan började flexa en hel del.
Det fortsatte den med och det vart mer och mer. Och tillslut började den klappra och låta. De svarta skruvarna som håller rutan är i plast, antar att dom är i plast för att inte skada rutan vid montering. Men dom går ju inte att skruva åt speciellt hårt eftersom dom var rätt mjuka, och dom löper för lätt i gängorna så dom hade börjat skruva upp sig. Så jag bytte ut dom mot vanliga skruvar och la en gummi bricka mot rutan och använde sen gänglåsning vid monteringen. (http://www.foljmed.in/xmax/skruvar1.jpg) (http://www.foljmed.in/xmax/skruvar2.jpg) Nu sitter den betydligt bättre. När jag skruvade bort rutan och kåporna så märkte jag en annan grej. Batteriet satt inte fast rätt. (http://www.foljmed.in/xmax/batteri2.jpg) (http://www.foljmed.in/xmax/batteri1.jpg) Så det var ju bra att man såg det så man kunde sätta fast den ordentligt. Men det slutade inte där... Märkte att jag hade en liten pöl under hojen... Det var kylarvätska... Kollade nivån och den stod precis över LOW. Så det var ju tur att jag såg det nu iaf, blir till att kolla vad det är som läker imorron då... Typiskt :-\ Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: TMax500 skrivet 2011-08-12, 21:57:42 ?? ???
Känner inte igen det alls. Min spoiler sitter ordentligt fast. Kanske flexar din ruta mer? (Skakar loss skruvarna?) Maila tillverkaren i Sydafrika, de har kanske råd och tips. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-12, 23:16:41 ?? ??? Det är orginal rutans skruvar som skruvat upp sig, inte spoilern, den sitter fint :)Känner inte igen det alls. Min spoiler sitter ordentligt fast. Kanske flexar din ruta mer? (Skakar loss skruvarna?) Maila tillverkaren i Sydafrika, de har kanske råd och tips. Spoilern har ordentliga muttrar med nylon låsning så den funkar ju kung. Passade även på att vända spoilern som den skulle vara, men hann inte med nån test tur, får bli imorron efter jag hittat kylvätske läckaget. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-13, 12:52:07 Åkte och köpte kylarvätska så då passade jag på att testa spoilern åt det hållet den ska sitta.
Vart stor skillnad, både positivt och negativt. + Betydligt mindre turbulens, skönare för huvudet helt klart. - Högre ljudvolym Jag har ett scala rider headset på min hjälm, vilket bidrar till ökad ljudvolym på den sidan om hjälmen. Hade det inte varit för den så hade det varit bättre att ha den åt rätt håll. Men jag tror jag kommer vända tillbaka den för det är lite jobbigt att det visslar högre i ena örat hela tiden. Och jag orkar inte ha öron proppar i när jag kör kortare turer. Därimot så hittade jag inte källan till kylarvätske läckaget... :argh: Den är ju ny så det går ju på garantin, bättre att dom får åtgärda det istället. Får boka en tid på måndag... Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: x-max skrivet 2011-08-13, 18:48:08 Min x-max läckte också kylarvätska när den var ny. Åkte förbi Yamaha-center så de fick titta på det och de konstaterade att locket inte var ordentligt påsatt så det var därifrån det kom i mitt fall. Sedan dess har jag inte sett nåt läckage och detta är ca tre år sedan.
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-13, 20:42:53 Aha, bra tips!
Ska kolla det imorron, vore ju nice om det var så enkelt :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-13, 23:00:35 Satt och funderade på hur det skulle bli om spoilern var lite större, typ att den var dubbelt så stor. Skulle det bli det bästa av 2 världar?
Det jag tänkte på var att när jag har den åt rätt håll så blir ljudet högre i hjälmen med betydligt mindre turbelens. Och vice versa om jag har den åt andra hållet. Om den var dubbelt så stor kanske jag slipper ljudet och dessutom får mindre turbelens. Tja, bara ett sätt att testa :) (http://www.foljmed.in/xmax/spoiler3.jpg) Hittade ett lock till en stekpanna som hade liknande svängning som Aero-trim spoilern. La en plexi skiva på locken och stoppade in den i ungen. Testade först på 100 grader, den började mjukna. 125 grader, den började forma sig fint men hörnen ville inte riktigt... 150 grader, nu börjar den lägga sig riktigt fint, men det uppstod ett veck på den i mitten, fick stoppa in handen i en grytvante och platta till den. Ritade av Aero-trim spoilern, och sen vände jag på den och ritade av den igen så den vart dubbelt stor. Dammade av figursågen och körde igång. Var lite ringrostig på den eftersom jag inte använt den på nått år... Och så här vart det: (http://www.foljmed.in/xmax/spoiler4.jpg) (http://www.foljmed.in/xmax/spoiler5.jpg) Kanterna vart inte lika snygga som Aero-trim spoilern, men det det får duga. Blir en intressant test tur i morron :) Den vart en aning hög, skulle vilja kapa bort lite mer av övre delen. Men jag får testa först, funkar den bra kanske jag gör en till och kapar bort mer av övre delen. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-14, 12:35:17 Min x-max läckte också kylarvätska när den var ny. Åkte förbi Yamaha-center så de fick titta på det och de konstaterade att locket inte var ordentligt påsatt så det var därifrån det kom i mitt fall. Sedan dess har jag inte sett nåt läckage och detta är ca tre år sedan. Hade inte sån tur att det var så lätt... Locket satt väldigt bra.Fick in fingrarna mellan kåporna och kände på undersidan kylarvätsketanken, men var inte blött där. Däremot så ser det ut att komma ifrån slang anslutningarna från kylaren, eller iaf i närheten av det. Om jag lyser in med en ficklampa undertill så ser jag att det slutar vara blött bakom kylaren, och att det runnit bakåt ifrån den. Det knepiga är att jag verkar inte tappa mer vätska, har haft precis över LOW enda sen jag såg att det läckte, trotts att jag åkt ett par mil med ögat på temp mätaren. Tog mig en tur för att testa min nya spoiler idag, ja bättre vart det. Men inte lika mycket som jag trodde, vart lite tystare i hjälmen men ingen jätte skillnad. Får väl se hur man gör om jag byter tillbaka eller har kvar mitt hemmabygge :) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-14, 21:42:50 Hehe gjorde ett nytt försök, hade en till plexi bit :)
Den här gången gjorde jag den som Aero-trim spoilern såg ut fast 5 cm högre. Fick till kanterna lite bättre nu när man har övat lite på figursågen. (http://www.foljmed.in/xmax/ruta.jpg) Den här gången vart det bättre. Inte så störande vindljud och nästan inge turbulens. Vart nöjd den här gången, nackdelen är att den inte är lika snygg som Aero-trim spoilern... Bockade jag mig ner 5 cm vart ljudet mycket mindre, men då blir även kanten av spoilern i ögonhöjd. Så det blir nog inte bättre än så här. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: fredrik_wt skrivet 2011-08-15, 08:50:15 Händig j*vel du är =) haha! bra jobbat!
Det är ingen som prövat den större Givi-rutan?? såg att många i Barcelona körde med den på X-max, den ser ju relativt bra ut med... prövat? någon=? Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-15, 12:21:54 Händig j*vel du är =) haha! bra jobbat! Hehe Tackar :)Det är ingen som prövat den större Givi-rutan?? såg att många i Barcelona körde med den på X-max, den ser ju relativt bra ut med... prövat? någon=? Är det den här du menar? (http://www.foljmed.in/xmax/New-Givi-accessories-for-Yamaha-X-Max.jpg) Inge vidare bra bild med vit hoj, genomskinlig ruta och vit bakgrund... Givi har även denna ruta som går att justera: (http://www.ojmoto.it/images/AF446.jpg) Såg rätt smart ut. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: fredrik_wt skrivet 2011-08-15, 14:36:34 jag kan inte se den första bilden, men det är inte bild 2 i vart fall så det är sannolikt den första... den andra såg spaceig ut minst sagt
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: tomas skrivet 2011-08-19, 23:45:38 Hehe gjorde ett nytt försök, hade en till plexi bit :) :gj:Den här gången gjorde jag den som Aero-trim spoilern såg ut fast 5 cm högre. Fick till kanterna lite bättre nu när man har övat lite på figursågen. (http://www.foljmed.in/xmax/ruta.jpg) Den här gången vart det bättre. Inte så störande vindljud och nästan inge turbulens. Vart nöjd den här gången, nackdelen är att den inte är lika snygg som Aero-trim spoilern... Bockade jag mig ner 5 cm vart ljudet mycket mindre, men då blir även kanten av spoilern i ögonhöjd. Så det blir nog inte bättre än så här. Extraknäcket fixat ;) -Tomas Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-21, 10:54:30 Åkte 50 mil nu med min nya hemgjorda spoiler.
På vägen dit, 20+ mil så var det bra väder. Spoilern gjorde sitt jobb. Vart lite turbulens över 110 men inte så farligt. Höll 120 större delen av vägen. En intressant grej var att jag inte fick en enda insekt på visiret, men spoilern var rätt full av dom. Behändigt :) På vägen hem så regnade det heeeeeela tiden... Då fungerade spoilern inge bra alls, regnet kom på hjälmen som vanligt, men eftersom man inte har så mycket vind på hjälmen så immade igen... Så jag fick öppna visiret, vilket gjorde att det vart rätt blött där inne... Kan hända att allt var mitt fel, att jag fick in lite fukt i hjälmen innan jag åkte så det var därför den immade igen ifrån första början. För när det väl vart blött i hjälmen så fick jag åka med visiret öppet runt 1 cm. Vart helt jädra genom sur i hjälmen... Så helt plötsligt vart jag sugen på den där jätte Givi rutan på bilden ovan ::) Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-24, 16:09:27 Ville bara säga att det löste sig med Kylvätskan, det var expansionkärlets lock som inte satt som det skulle, och därför sölade ut nån droppe då och då.
Men nu har dom fixat det :) Hade varit ett enkelt fel att åtgärda om det inte att suttit ovanför kylaren, under batteriet typ. Så det var bra med plastkåpor i vägen. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: tulle skrivet 2011-08-24, 21:41:23 Skönt att det bara var kylarlocket som inte var riktigt på plats. Man tycker att de borde checka sådant innan leverans. Vad fick du betala för första
servicen? Har själv bokat tid till början av oktober då jag bara hunnit med drygt 30 mil än. Har du märkt av om förbrukningen har sjunkit något med tiden. När jag tankade sist så hade den dragit 0,38 i snitt vilket jag tycker är i högsta laget då jag bara kör i stan. Har läst att andra har kommit ner emot 0,3 l vid lugn körning. Annars är jag mycket nöjd med min hittills. Thomas Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-08-24, 22:58:20 Kostade några kr över en tusing, helt ok tycker jag.
Njä jag tycker den drar lite mycket, mer än 0.3 känns det som men jag har inte räknat ut. Hade hoppats på att den skulle dra lite mindre efter jag gjort första servicen. Så får väl se om det gjorde nån skillnad eller inte. Min har gått 120 mil nu, men jag kör iofs bara ren stadskörning och sällan över just 6-7 km i sträck. Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: Gunnar G skrivet 2011-09-23, 23:08:24 idag blev det 20 blåsiga mil tor Borås för service. Jag är 185cm och satt tyst i min schubert. Om jag hukade mej blev det liv i luckan. Om original-rutan fungerar beror nog på längd och sittställning.
Titel: SV: Jobbig ruta på Yamaha X-max samt GPS fäste. Skrivet av: ljs-s skrivet 2011-09-24, 11:44:17 Japp som jag tidigare nämnde, vart samma fast tvärtom för mig, sträckte jag på mig vart det tystare och hukade jag mig vart det tystare så det har med längd att göra.
|