Scooter Forum

Välkommen => Förslag till förbättringar samt eventuella fel och annat forumrelaterat => Ämnet startat av: Bengan skrivet 2009-07-19, 10:34:38



Titel: Ordning på listan?
Skrivet av: Bengan skrivet 2009-07-19, 10:34:38
Jag förstår inte ordningen på trådarna. Om jag tex kollar på rubriken Utflyktstips så står under senaste inlägg:

2009-07-18, 18:59:41 i Tur till Gnesta av Jonas

När jag går in under rubriken så ligger den tråden på plats 4. Före det finns tre trådar med äldre inlägg. Jag ser inte logiken. Är det jag som har nån konstig inställning?





Titel: SV: Ordning på listan?
Skrivet av: Jonas skrivet 2009-07-19, 10:39:24
Ja, det där har jag också undrat över, men Tomas har säkert en logisk förklaring.  ???


Titel: SV: Ordning på listan?
Skrivet av: tomas skrivet 2009-07-19, 11:57:45
Nja vet inte om den är så logiskt men anledning är att de tre längre reseskildringarna är satt till "sticky" för att man inte ska missa dom om man är ny och kikar förbi, inte världens bästa taktik kanske, likadant är några andra trådar satt "sticky" som ex de trådar som är aktiva turer så att de kommer först i <tavlan> tills turen är gjord då "sticky" tas bort.

När och om mängden posts blir stor så får jag kanske gruppera lite bättre med fler sub forum.

Kom gärna med synpunkter bra eller dåligt.

-Tomas