|
Titel: Ljud eller Oljud? :) Skrivet av: tomas skrivet 2009-06-11, 10:11:26 En granne som kör MC frågade lite om påkörningen i våras.
Han kom med en tanke som jag aldrig haft men som är lite självklar om man tänker efter. På hans MC så har han ett 4 till 1 system som låter en hel del och själv åker man runt tyst som en ”mus”. Hans teori som jag nog håller med om är att alla bilister som hör mullret vaknar till och blir mer observanta/alerta och medvetna att nu kommer något tvåhjuligt åkande vilket antagligen är en bra sak säkerhetsmässigt. Iofs kan man nog vända på det när man blir omkörd från ingenstans och rycker till av ljudet/motorcykeln som just svischade förbi :) Trots allt så föredrar jag nog tyst och smygande själv :) -Tomas Titel: SV: Ljud eller Oljud? :) Skrivet av: Björn skrivet 2009-09-23, 20:48:59 Gammalt ordspråk " loud pipes save lives " ?
Går att göra om till " loud peds save lives " ;) Fick blankt papper på min scooter förra veckan, efter provturen hade han ett leende från öra till öra, HÄRLIG SÅNG I MOPPEN! ska tillägga att jag har ett pm55 system på, tydligt märkt med "race use only" och stor förgasare med öppet filter så högljud är en underdrift... aja, kul att det finns 2-taktsentusiaster på bilprovningen :notworthy: Titel: SV: Ljud eller Oljud? :) Skrivet av: tomas skrivet 2009-09-24, 16:00:32 Låter kul, har själv varit sugen på ett nytt avgassystem sen Ghostbrother postade detta,
http://www.scooterforum.se/forum/index.php/topic,255.0.html (http://www.scooterforum.se/forum/index.php/topic,255.0.html) Men får ge mig till tåls till våren, har haft en alldeles för vidlyftig "budget" i år :broke: -Tomas Titel: SV: Ljud eller Oljud? :) Skrivet av: V Saarela skrivet 2009-09-29, 18:15:26 Jag har kört en Burgman 650 med Leo Vince system. Låter lite mesigt när man står bredvid, men när man kör. Grymt!!!
Jag har byggt en del av mina system till mina scootrar. I princip noll kronor i kostnad. Systemen har varit kasserade system från krockar. Frågade på ett par mc-verkstan. Innovan har fått ett Akrasystem. Finns inga system till dom, så jag kapade orginalet och för att sen inte vara utan, så köpte(1000:-) jag ett sprajtans nytt orginal utifall..... http://www.saarela.se/aktuellt/aktuelltbild07/070330.html (http://www.saarela.se/aktuellt/aktuelltbild07/070330.html) Till MP3;an byggde jag från ett vänsterhängt Sebringssystem från en KTM. Tyvärr brölade den alldeles för mycket. Lät som jordbävning mellan husen. Fick ta bort den och ska kolla i vinter om jag kan trycka in en snygg decibelkiller i den. http://www.saarela.se/aktuellt/aktuelltbild08/081123.html (http://www.saarela.se/aktuellt/aktuelltbild08/081123.html) Uti garaget och bygg. Enkelt, billigt och framför allt....roligt :) Titel: SV: Ljud eller Oljud? :) Skrivet av: tomas skrivet 2009-10-06, 00:20:00 Skulle om plats och verktyg (och viss avsaknad av del av kunskap) fanns att tillgå, tyvärr så blir man nog även fortsättningsvis en "halvfab" "gubbe" :)
-Tomas Titel: SV: Ljud eller Oljud? :) Skrivet av: V Saarela skrivet 2009-10-06, 05:23:42 Skulle om plats och verktyg (och viss avsaknad av del av kunskap) fanns att tillgå, tyvärr så blir man nog även fortsättningsvis en "halvfab" "gubbe" :) -Tomas :) "halvfab" Funderar vad nu "halvfab" betyder. Dock så kan jag ana :) Jo, plats och verktyg är ju en förutsättning. Jag är nuförtiden inte annars mycket för att skruva(åldern har tagit ut sin rätt) Dock så blir man ju emellanåt lite inspirerad. Klockan är 05,22....kafferast just nu och tillbaka till garaget snart igen ::) |