Scooter Forum

Scooter Relaterat => Maxi Scooters => Ämnet startat av: Makka skrivet 2017-02-28, 07:55:00



Titel: gilera fuocon
Skrivet av: Makka skrivet 2017-02-28, 07:55:00
hej alla.Min första inlägg här och har en köp fråga angående Gilera fuocon .
då undrar jag om hur bra är kvalitet på dem ?
vanliga fel?mvh


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Yoss skrivet 2017-02-28, 09:30:55
Hej och välkommen Makka! Inga större problem med Fuocon eller dess tvillingbror MP3 vad jag känner till. Enstaka ägare på Modern Vespa-forumet har rapporterat problem med motorolja som letar sig in i luftfiltret, diverse elproblem samt på de tidiga hojarna (byggda innan 2010) problem med lager i styret. Kika mer under Trehjuliga Scooters eller på MV, det som skrivits om MP3 500 borde gälla även Fuocon förutom ABS/ASR-relaterat.


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Rogga skrivet 2017-02-28, 13:18:46
 :welcome: till forumet Makka.  :)

Jag kan inte tillföra mer i ämnet än vad Yoss gjorde, men lycka till.

- Rogga :gino:


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Rogga skrivet 2017-02-28, 15:06:14
Hej.  :)

Tilläggas kan väl också göras att den italienska standarden är bland den högsta i världen. Men åter igen min åsikt, och därför behöver inte detta kommenteras.

Om någon mot min åsikt behöver kommentera detta så gör det.

- Rogga  :gino:


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Makka skrivet 2017-03-01, 06:08:37
Tack för era svar. Har läst i nån forum om att gilera slutar tillverka fuocon från 1 januari  2017 . Det stod  så i automatisk  Google översättning . Är det nån som vet om det mer .Med vänlig hälsning,


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Yoss skrivet 2017-03-01, 12:31:50
Jag har också läst om det men det verkar som att Fuoco byggs i batcher med produktionsstopp emellan. Produktionen har stått still tidigare i mer än ett år men det fanns ett lager av nybyggda hojar så försäljningen har alltid rullat på. En sådan paus följdes oftast av en facelift. Fuoco går i varje fall fortfarande att köpa ny från återförsäljarna (kikade på Gilera-hemsidorna i Sverige, UK och Frankrike).


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Makka skrivet 2017-03-03, 21:22:13
Kan ni rekommendera nått bra och prisvärd försäkring! mvh


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Yoss skrivet 2017-03-04, 08:57:30
I mitt fall är det Svedena och Bilsport & mc som har de bästa åretrunt försäkringarna.


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: tomas skrivet 2017-03-04, 14:01:59
Kan ni rekommendera nått bra och prisvärd försäkring! mvh
Hej och Välkommen som redan sagts!  :welcome:

---

Nedan  är en länk till en äldre post i ämnet försäkringar (finns flera tror jag) men bolagen som nämns där är fortfarande aktuella (tror jag), och några bra är redan nämnda här i tråden,
http://www.scooterforum.se/forum/index.php/topic,182.0.html (http://www.scooterforum.se/forum/index.php/topic,182.0.html)


-Tomas


Titel: SV: gilera fuocon
Skrivet av: Makka skrivet 2017-03-04, 18:12:17
TACK FÖR HJÄLPEN.MVH