Scooter Forum

Scooter Relaterat => Meka/Tillbehör/Extrautrustning => Ämnet startat av: mr.Peter skrivet 2016-02-27, 13:49:27



Titel: Kylare läcker på kines
Skrivet av: mr.Peter skrivet 2016-02-27, 13:49:27
Hej, jag inköpte en Yiying 250 (finns massa olika märken som är lika, t.ex. Viarelli 250cc) förra året, och den gick lite dåligt så jag justerade ventilerna. Så långt allt väl. Men då märkte jag att kylaren läckte. Tog isär och det är ett rör som läcker, ingen direkt skada som syns men det kan vara dålig kvalitet eller att fläktramen legat och skavt och orsakat ett par sprickor.

Reservdelar visade sig vara dyrt, jag hittade det här:
http://www.roketapartsdept.com/products/ROKETA_MC_54B_250_RADIATOR-18322-612.html (http://www.roketapartsdept.com/products/ROKETA_MC_54B_250_RADIATOR-18322-612.html)
http://swebike.se/kylare-radiator-vatten-scooter-250cc (http://swebike.se/kylare-radiator-vatten-scooter-250cc)

Det svåra med att hitta kylare verkar vara att motorn - en Linhai 257cc clone - motorn är en kopia på Yamaha yp 250 - används oftast med andra kylare än på just min scooter. Omöjligt att hitta någonstans att importera en kylare från Kina för mig.

Så, ett annat alternativ är att köpa en annan kylare och anpassa fästen och slangar, som de här:
http://www.superbilligt.se/reservdelar/motor-motordelar/kylsystem/kylare/kylare-130x230mm-orion-36-rx-250cc-2 (http://www.superbilligt.se/reservdelar/motor-motordelar/kylsystem/kylare/kylare-130x230mm-orion-36-rx-250cc-2)
http://www.oneseven.se/item_show.asp?code_no=f22a (http://www.oneseven.se/item_show.asp?code_no=f22a)
http://www.mekonomen.se/bil/forbrukning/slang/slangkopplingar-och-adaptrar/t-koppling-pa7378sv (http://www.mekonomen.se/bil/forbrukning/slang/slangkopplingar-och-adaptrar/t-koppling-pa7378sv)

Men jag undrar om det blir bra? Istället för tre stora röranslutningar behöver jag koppla in ett t-rör för att kunna ansluta påfyllningen under sadelns, som går vidare till expansionsbehållaren i fram. Tror ni att detta kan fungera?

mvh, Peter


Titel: SV: Kylare läcker på kines
Skrivet av: mr.Peter skrivet 2016-02-27, 14:33:45
Det står så här på motorskylten:
BENZHOU VEHICLE INDUSTRY GROUP CO.,LTD
e11*2002/24* 0553
LD5TDNPA88J250XXX


Titel: SV: Kylare läcker på kines
Skrivet av: Rogga skrivet 2016-02-27, 15:24:34
Hej Peter och välkommen till forumet :welcome:

Nu vet inte riktigt jag hur det ser ut, men du skriver att du vet att det är ett rör som läcker i kylaren. Så min motfråga är.

Kan du inte hårdlöda sprickan eller låta en verkstad göra jobbet, jag har själv hårdlött kylare och även grenrör till Saab 900 turbo, så jag vet att det fungerar.

Prova annars med kylarcement, kanske inte att rekommendera egentligen, men som en sista utväg innan du lägger en halv förmögenhet på en ny kylare.

Det finns många duktiga killar/kvinnor här på forumet så vi får hoppas att fler idéer och tips dyker upp.

- Rogga  :gino:





Titel: SV: Kylare läcker på kines
Skrivet av: tomas skrivet 2016-03-18, 11:49:43
Hej och Välkommen! som redan sagts till forumet mr.Peter, hoppas du fått till kylaren.


-Tomas


Titel: SV: Kylare läcker på kines
Skrivet av: Stig45 skrivet 2016-03-18, 18:53:19
Ena länken gick ju Over There??
..och tillhörande sanslös fraktkostnad.
Måste finnas nåt närmare.

Sökt på eBay?
Mycket passar ju sinsemellan på kinamopparna så du lär väl få leta brett ( kul.... :tongue3:) för at hitta något bolt-on..
Om inte så blir det väl lite rörpul?
Plus lite "infästningstillverkning"..
Allt går, det tar bara olika lång tid!