|
Titel: Fakta/Information om Honda X8R ???? Skrivet av: BobCat skrivet 2015-06-14, 18:19:37 :) Hej !
( 1'a posten här på forumet ) Har fått i uppdrag av min dotter att fixa i ordning någon rolig 45 km/h moppe åt henne tills hon får moppe kortet i slutet på Augusti. En moppe både hon och jag har fastnat för är Honda X8R ...men jag har hittills bara sett sk. 30 km/h moppar av denna modell till salu. :hrmm: * Finns det inte Honda X8R i sk. 45 km/h utförande ? * När började Honda X8R tillverkas ( Årsmodell ) ? * När slutade Honda X8R tillverkas ( Årsmodell ) ? * Är det några skillnader mellan årsmodellerna ? * Anses detta som en bra moppe ? * Nackdelar ? * Fördelar ? Tacksam för all hjälp ! Titel: SV: Fakta/Information om Honda X8R ???? Skrivet av: tomas skrivet 2015-06-17, 05:52:00 Hej och Välkommen till forumet! :welcome:
Kan tyvärr inte hjälpa till med infon. men det kan kanske någon annan? -Tomas Titel: SV: Fakta/Information om Honda X8R ???? Skrivet av: Hannu skrivet 2015-06-18, 13:24:10 Hej.
Ursäkta lite sent svar. Men jag sökte också en X8R eller en Aerox för några år sedan. X8R tillverkades bara några år, tror det var från 1998 till 2001, men jag vet att vissa sålts som 2002 här i Sverige. Det var innan EU-bestämmelserna kom, så det gör att det är en så kallad 30-moped, så det är ett lägre körkortskrav på den, och ingen regplåt. Det var samma med tidiga Aerox. Det är en erkänt driftsäker och kvalitativ moped. Nackdelen är väl just att det är en 30-moppe, och det känns stor skillnand att få susa fram i 45km/h istället. Så svaret är alltså tyvärr nej på 45-moppe av den typen. Skulle istället kika på en Aerox från 2003 eller framåt, eller en JogR, eller en Neos, samtliga dessa finns i 45-utförande. Så X8R är en superfin moped, med hög kvalitet och driftsäker motor, men då måste man leva med att det är en 30-moppe, tyvärr. Det är ingen skillnad mellan årsmodellerna annat än färgsättningen vad jag vet, dock så tror jag att avgassystemet fick en katalysator på de senare årsmodellerna. Hoppas att detta kan hjälpa er lite i tankarna. Här finns lite inspiration/information om hur det blev för mig: http://www.scooterforum.se/forum/index.php?topic=893.0 (http://www.scooterforum.se/forum/index.php?topic=893.0) Trevlig midsommar. /Tobias |